Veganizm - Valery Giroux - İletişim Yayınevi

25.00 TL
9789750531699
Temin Edilebilir
Giriş Yapınız

Ürün satın almak için
lütfen üye girişi yapınız.

Ürün Açıklaması

Vale´ry Giroux ve Renan Larue, veganizmi mercek altına alıyorlar. Vegan felsefesinin ne oldugˆunu, veganizmin tarihini, gu¨nu¨mu¨zde geldigˆi noktayı aras¸tırıyorlar. Kimi zaman alay konusu olan, c¸ogˆu zamansa sanayicileri ve hayvan so¨mu¨ru¨su¨nden ka^r elde edenleri kızdıran veganizmi hayvanlara eziyet etmeme c¸erc¸evesinin yanı sıra, dogˆaya, du¨nyaya, bizzat insanlara olan faydaları ac¸ısından da du¨s¸u¨nerek bu felsefeyi daha genis¸ bir bagˆlama yerles¸tiriyorlar.

“Go¨ru¨nmez ıstırabı” go¨ru¨nu¨r kılmaya c¸alıs¸an hayvan hakları savunucularına reva go¨ru¨len muameleden, veganların kendi ic¸lerinde birbirlerine yo¨nelttikleri eles¸tirilere, konuyla ilgili devlet politikalarından hayvan hislerine ve insan psikolojisine kadar genis¸ bir kapsamda konuyu ele alıyorlar. Veganizm, yalnızca bir manifesto degˆil, hayvanların, insanların ve tu¨m du¨nyanın o¨zgu¨rles¸mesi için bir çağrı. “Elbette c¸ogˆumuz milyarlarca canlıya reva go¨rdu¨gˆu¨mu¨z bu kaderi du¨s¸u¨nmemeyi becerebiliyor.

Ancak bu go¨nu¨llu¨ ko¨rles¸me haline kendimizi teslim etmek son yıllarda biraz zorlas¸tı. Zira c¸ok sayıda kitap, makale, belgesel, radyo ve televizyon yayını, so¨mu¨rdu¨gˆu¨mu¨z hayvanlara uygulanan ko¨tu¨ muameleden bahsediyor. Bu ko¨leles¸tirmenin temellerini ve mes¸ruiyetini artık yu¨ksek sesle sorgulamaya bas¸lıyoruz. Gittikc¸e daha c¸ok ve daha ciddi bir s¸ekilde veganizmden konus¸uyoruz.”

Vale´ry Giroux - Renan Larue

Yazar:
Sayfa:
104 Sayfa
Kağıt:
2. Hamur Kağıt
Boyut:
13.00x19.50 cm
Basım Yılı:
Eylül 2021
Barkod:
9789750531699