Adlandırmanın Ontoteolojisi - Diadochos Proklos - Dergah Yayınları

50.00 TL
9789759957032
Temin Edilebilir
Giriş Yapınız

Ürün satın almak için
lütfen üye girişi yapınız.

Ürün Açıklaması

Neredeyse bin yıllık bir geleneğin, Platonun Akademeiasındaki halefler silsilesinin son halkalarından biridir Proklos. Onun hayatını yazan Marinosun aktardığı kadarıyla, ilk defa Atinaya gelen Proklos, felsefenin koruyucusu olan tanrıça Athenanın evi olan Akropolisi ziyaret ettiğinde, kapıdaki muhafız Hakikaten, sen gelmeseydin, ben burayı kilitleyecektim der.

Kendisi MS 412de İstanbulda doğmuş, Lykiada büyümüş, Atinada Platonun makamına oturmuştur. Onun Platonun diyaloglarına yazdığı yorumları, sadece Platoncu geleneğin değil, bu geleneğe dolaylı ya da dolaysız bir şekilde sızan bütün bilgi birikiminin de göz kamaştırıcı bir görünümünü sunar.Elinizdeki kitap Platonun Kratylosuna yönelik bilinen ve günümüze ulaşan tek yorum olmasıyla ayrı bir önem taşımaktadır.

Kratylosta karşımıza çıkan ad(landırmay)a dair kökensel sorular, Platonun Kraytlosuna Yorumda Proklosun ontoteolojisinin kapısını açan anahtarlara dönüşürler. Kratylosta Sokratesin hakkında oldukça çekinceli konuştuğu tanrı adları, Proklosun sınır tanımayan yorum pratiğinde evrenin sırrını ifşa eden birer işaret fişeği haline gelirler.

Sayfa:
384 Sayfa
Kağıt:
2. Hamur Kağıt
Boyut:
13.50x21.00 cm
Basım Yılı:
Nisan 2016
Barkod:
9789759957032