Ateşin Gelini Gavur İzmir - Mehmet Coral - Doğan Kitap

35.19 TL
9789759918415
Temin Edilebilir
Giriş Yapınız

Ürün satın almak için
lütfen üye girişi yapınız.

Ürün Açıklaması

İzmiri kim yaktı? sorusunun tüyler ürperten cevabını okurlar verecek! Ateşin Gelini/Gâvur İzmir, Cumhuriyet Türkiyesinin hangi koşullar altında kurulduğunu, bu süreçte ne büyük acıların ve yıkımların yaşandığını, gerçekleri satır başlarıyla bir kez daha hatırlatma misyonunu yüklenen, yıllar süren uzun bir emekle ortaya çıkarılmış bir kitap.

Yakın tarihimizin en gizemli olayı, Kurtuluş Savaşını zaferle taçlandıran Türk ordusunun İzmire girişinden pek kısa bir süre sonra kentin 86 yıldır hâlâ karanlıkta kalmış bir kısım unsurlar tarafından ateşe verilmesidir. Bugüne değin pek çok şeyin yazılıp söylendiği, epey bir kısmının da olayların kalın örgüsünün altına süpürüldüğü bu büyük felaketin ardında yatan gerçekleri tarafsız bir gözle ve görgü tanıklarının ifadeleriyle aydınlatmaya çalışıyor Coral.

Pek çoğunu ilk kez göreceğiniz nefes kesen tarihsel fotoğrafların eşliğinde, XX. yüzyıl başlarında Akdenizin en güzel birkaç kentinden biri olan İzmirin güzel yüzünü, Osmanlı İmparatorluğunun çöküş sürecini, Yunan işgalini ve en nihayet zaferi izleyen günlerde kentin cayır cayır yanışını izlerken gözyaşlarınızı tutamayacaksınız.

Marka:
Yazar:
Sayfa:
305 Sayfa
Kağıt:
Kuşe Kağıt
Boyut:
19.50x21.50 cm
Basım Yılı:
Kasım 2008
Barkod:
9789759918415